BIZNES Problemy społeczne

88% Polaków uważa, że państwo powinno chronić legalnie działające firmy

Polacy w większości są zgodni, że państwo polskie powinno chronić legalnie działające firmy przed konkurencją firm działających nielegalnie. Wskazało tak aż 88%

Data publikacji: 2016-09-12
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: 88% Polaków uważa, że państwo powinno chronić legalnie działające firmy
Kategoria: Problemy społeczne, BIZNES

Polacy w większości są zgodni, że państwo polskie powinno chronić legalnie działające firmy przed konkurencją firm działających nielegalnie. Wskazało tak aż 88% badanych.

88% Polaków uważa, że państwo powinno chronić legalnie działające firmy Problemy społeczne, BIZNES - Polacy w większości są zgodni, że państwo polskie powinno chronić legalnie działające firmy przed konkurencją firm działających nielegalnie. Wskazało tak aż 88% badanych.

Aż 91%  rynku zakładów wzajemnych należy do podmiotów działających nielegalnie

W ostatnim tygodniu sierpnia 2016 roku TNS Polska przeprowadził badanie dotyczące zakładów bukmacherskich Co Polacy sądzą o zmianie przepisów i ograniczeniu szarej strefy zakładów bukmacherskich w Polsce?[1] Polacy w większości są zgodni, że państwo polskie powinno chronić legalnie działające firmy przed konkurencją firm działających nielegalnie. Wskazało tak aż 88% badanych.

Z raportu United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu i wspierania zrównoważonego rozwoju – wynika, że aż 91%[2] rynku zakładów wzajemnych w Polsce należy do podmiotów działających nielegalnie. Działalność ta jest prowadzona na terenie Polski transgranicznie przez sieć Internet, najczęściej z tzw. rajów podatkowych. Nielicencjonowani bukmacherzy jawnie nie respektują polskiego prawa, w tym w szczególności nie odprowadzają w naszym kraju podatków, które płacą legalne firmy posiadające licencję Ministerstwa Finansów. Szacuje się, że egzekwowanie prawa mogłoby w perspektywie do 2020 r. zapewnić dodatkowe wpływy z tytułu podatków w wysokości nawet 1,7 mld zł[3].

„Zagraniczne podmioty oferujące zakłady wzajemne online stanowią nieuczciwą konkurencję wobec licencjonowanych firm. Od wielu lat branża bukmacherska w Polsce apeluje o reakcję ustawodawcy w tym zakresie. Szczególnie, że poszkodowane są nie tylko polskie, uczciwie przedsiębiorstwa, ale także budżet państwa i rodzimy sport” – mówi Marta Kostka, Prezes Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich.

Aż 88% Polaków uważa, że państwo polskie powinno chronić legalnie działające firmy przed konkurencją firm działających nielegalnie, w tym połowa respondentów (50%) zdecydowanie popiera ten pomysł, a ponad jedna trzecia (38%) raczej zgadza się z tym. Przeciwnego zdania jest zaledwie co dziesiąty Polak (12%), z czego 8% raczej nie zgadza się z tym, że państwo polskie powinno chronić legalnie działające firmy przed konkurencją firm działających nielegalnie, a zaledwie 4% zdecydowanie nie zgadza się z tym.

„Wyniki przeprowadzonego przez nas badania dotyczącego stosunku Polaków do firm działających poza prawem są jednoznaczne. Polacy są przekonani, że firmy działające legalnie i uczciwie płacące podatki powinny być chronione przez organy państwa przed nielegalną konkurencją” – podkreśla Urszula Krassowska, z TNS Polska.

 

[1]              Badanie zostało przeprowadzone w dniach 26 – 31 sierpnia na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próba 1000 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Badanie zostało wykonane techniką wywiadów  bezpośrednich wspomaganych komputerowo CAPI (Computer Assisted Personal Interview)

[2]              United Nations Global Compact “Przeciwdziałanie szarej strefie w Polsce” (2015), str. 93

[3]              Roland Berger Strategy Consultants “Rynek internetowych gier losowych w Polsce” (2014)

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
88% Polaków uważa, że państwo powinno chronić legalnie działające firmy Problemy społeczne, BIZNES - Polacy w większości są zgodni, że państwo polskie powinno chronić legalnie działające firmy przed konkurencją firm działających nielegalnie. Wskazało tak aż 88% badanych.
Hashtagi: #Problemy społeczne #BIZNES

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy