Trzeźwość

Karnawałowe ostatki ? na trzeźwo

Karnawałowe ostatki ? na trzeźwo 14.02.2012 Przed nami ostatni weekend karnawału. Wiele wspólnot i parafii organizuje bezalkoholowe bale. W niedzielę przed Popielcem rozpoczyna się 45.

Karnawałowe ostatki ? na trzeźwo

14.02.2012

Przed nami ostatni weekend karnawału. Wiele wspólnot i parafii organizuje bezalkoholowe bale. W niedzielę przed Popielcem rozpoczyna się 45. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

Rodzina jest podstawowym środowiskiem, w którym powinno się wychowywać do trzeźwości ? przekonuje bp Tadeusz Bronakowski. Stąd tak ważne jest osobiste świadectwo trzeźwości i abstynencji rodziców. ? Niezwykle cenne i potrzebne jest również wsparcie dalszych członków rodziny i wspólne organizowanie bezalkoholowych przyjęć z okazji najważniejszych świąt i uroczystości. Trzeba także wytrwale budować kulturę spędzania wolnego czasu bez alkoholu ? dodaje przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który rozpoczyna się w niedzielę przed Środą Popielcową ? w tym roku jest to 19 lutego ? to czas refleksji, modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych. Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości zwraca uwagę, że to właśnie rodzina jest wyjątkowo wrażliwa na skutki nadużywania alkoholu. Wiele małżeństw rozpada się z tego powodu, a dzieci narażone są na powtórzenie szkodliwych zachowań rodziców. ? Rozumiemy zatem, że nie można pozostawić rodzin osamotnionych. Należy je otoczyć dojrzałą i kompleksową opieką, zwłaszcza duszpasterską ? piszą członkowie Zespołu w opracowanym na ten rok ?Vademecum Apostolstwa Trzeźwości?.

Zbliżający się Wielki Post jest okazją do podjęcia postanowień dotyczących trzeźwości. ? Zwracam się do wszystkich z zachętą do pokuty, nawrócenia i wiary w Ewangelię, do gorliwszej modlitwy za Kościół i Ojczyznę. Apeluję do przeżywających uwikłania w nałogi, aby poderwali serca i podjęli trud pracy nad sobą: korzystajcie z pomocy lekarza czy grupy wsparcia, ale pamiętajcie o skorzystaniu z pomocy Bożej ? apeluje przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik, zapewniając borykających się z problemami alkoholowymi o modlitwie o dar wytrwania dla nich.

Apostolstwu Trzeźwości w Polsce od Adwentu 2011 roku, przez 9 kolejnych lat, towarzyszy hasło: ?Rodzina szkołą trzeźwości?. W pierwszym roku program koncentruje się na tym, że ?Miłość jest trzeźwa?, a patronem roku jest Święta Rodzina. ? Kościół troszczył się o trzeźwość w naszej ojczyźnie od pokoleń. Dzisiaj stajemy przed potrzebą odkrycia na nowo wielkiego potencjału apostolstwa i duszpasterstwa trzeźwości na wielu poziomach: parafialnym, diecezjalnym, ogólnopolskim ? podkreśla bp Tadeusz Bronakowski. W 2015 roku odbędzie się Ogólnokrajowy Kongres Apostolstwa Trzeźwości.

A to już wiesz?  Jak starość, to tylko pod fachową opieką

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy