Wiadomości branżowe

Kiedy Twoje dziecko powinno pójść do okulisty?

W Polsce nie ma obowiązkowego bilansu okulistycznego dla dzieci, co skutkuje tym, że rodzice zbyt późno reagują na problemy ze wzrokiem swoich pociech. Dlatego samemu należy uważnie przyglądać się rozwojowi wzroku u naszego dziecka i profilaktycznie udać się na kontrolę jeszcze przed pierwszymi urodzinami.

Dzieci mają naturalną zdolność do akomodacji. Dlatego rodzicom ciężko jest czasem stwierdzić, że ze wzrokiem dziecka dzieje się coś złego. Nawet badanie czterolatka u pediatry, który pokazuje maluchowi obrazki nie jest dokładne i może nie wykazać wady wzroku. Gdy rodzic ją zauważy, może to znaczyć, że dziecko zmaga się z nią już od dawna.

Profilaktyka

Czasem warto dmuchać na zimne, a na pewno w przypadku narządu wzroku naszych dzieci. Dzieci przez tzw. mechanizm akomodacji mogą ukrywać wadę wzroku bardzo długo. Dlatego odpowiedzialnie jest przyglądać się oczom malucha i udać się profilaktycznie na wizytę do okulisty w pierwszym roku życia dziecka. Okulista wykona badanie po wpuszczeniu do oka dziecka specjalnych kropli, które rozszerzają źrenice. Takie badanie pozwala sprawdzić czy dziecko nie ma wad wzroku, daje możliwość zdiagnozowania ewentualnej wady, lekarz bada również tylny odcinek gałki ocznej oraz diagnozuje ustawienie i ruchy gałek. Poza tym dziecko przejdzie badanie dna oka, lekarz zbada siatkówkę i oceni czy naczynia krwionośne rozwijają się prawidłowo. Na podrażnienia oczu wystarczą jedynie nawilżające gałkę oczną krople do oczu, np. Homeoptic, które są wykonane na bazie naturalnych składników i można je stosować u dzieci.

Na co zwracać uwagę?

Niemowlak

?    czy źrenice reagują na światło?
?    czy gałki oczne poruszają się za przedmiotem?
?    czy skupia wzrok na twarzy bliskich?
?    czy gałki oczne i źrenice mają normalny rozmiar?
?    czy powieki po dotknięciu zamykają się (odruch rogówkowy)?
?    czy oczy nie łzawią, ropieją, są zaczerwienione?
?    czy patrzy dwoma oczami i w dwie strony?

Roczniak

?    czy interesuje się kolorowymi przedmiotami?
?    czy śledzi wzrokiem co się dzieje wokół?
?    czy kiedy się porusza zauważa przedmioty wokół siebie?

Przedszkolak

?    czy rozróżnia szczegóły na obrazkach, kolory, kształty, wielkości?
?    czy nie siada zbyt blisko telewizora, nie trzyma zbyt blisko lub bardzo daleko od oczu książki?
?    czy nie przechyla głowy, mruży oczu, by lepiej widzieć, co jest przed nim?
?    czy nie ma problemów z czynnościami ruchowymi, np. nie potyka się, nie ma problemów z wejściem po schodach?
?    czy często pociera, mruży oczy i robi się senne, gdy długo na czymś skupia wzrok?

Krople do oczu dla dzieci

Gdy nam wydaje się, że dziecko może mieć problem ze wzrokiem, często zdarza się, że to nie wada, a infekcje oka u dzieci. Nie można ich lekceważyć. Najlepiej udać się z dzieckiem do lekarza, przepisze on odpowiednie krople do oczu, które złagodzą objawy zapalenia. Czasem może zdarzyć się, że to alergia spowodowała stan zapalny oka, wtedy również lekarz przepisze odpowiednie krople do oczu dla dzieci.


dostarczył infoWire.pl
Źródło Starcom.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy