Wiadomości branżowe

Lidokaina zawarta w żelach na ząbkowanie może szkodzić twojemu dziecku

Na rynku ogromną popularnością cieszą się żele znieczulające dla ząbkujących dzieci. Zrozpaczeni rodzice łapią się wszelkich sposobów, aby pomóc swojemu dziecku. Niestety zawarta w nich lidokaina może mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka. Czy warto ryzykować?


Jest wiele różnych metod na bolesne ząbkowanie. Objawy ząbkowania można łagodzić chłodnymi przekąskami (ogórek, marchewka, jabłko, banan) lub schłodzonymi gryzakami, naturalnymi gryzakami, jak bursztyn czy korzeń irysa, naturalnymi i bezpiecznymi lekami homeopatycznymi (jak np. Camilia), lekami przeciwbólowymi, zawierającymi paracetamol czy wreszcie coraz popularniejszymi żelami znieczulającymi. Żele te zawierają wyciągi z roślin (np. z rumianku) oraz chlorowodorek lidokainy, czyli substancję miejscowo znieczulającą. W literaturze medycznej mówi się o niej coraz więcej, najczęściej w kontekście wyników badań, które potwierdziły, że stosowanie lidokainy u dzieci poniżej 2 lat może mieć groźne konsekwencje.

Działania niepożądane lidokainy zawartej w żelach na ząbkowanie

FDA (Food and Drug Administration ?  amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków) w kwietniu 2011 roku zwróciła uwagę na działania niepożądane u małych dzieci, wywołane lidokainą zawartą w żelach na ząbkowanie. Toksyczność tej substancji zależy oczywiście od jej natężenia, jednak przy najmniejszych dzieciach nawet niewielka jej ilość może mieć zły wpływ na zdrowie. Najrzadsze, lecz i najgroźniejsze ze schorzeń, które może wywoływać, to methemoglobinemia ? choroba, która polega na  znacznym spadku ilości tlenu we krwi. Objawy tej choroby to bladość, a nawet niebieskawy odcień skóry, paznokci i ust. Mogą też temu towarzyszyć duszności,  bardzo silny ból głowy, przyśpieszona akcja serca, dezorientacja.

Jeżeli dziecko jest np. uczulone na lidokainę, to objawy mogą wystąpić praktycznie natychmiast po podaniu leku. Istnieje też ryzyko, że żel na ząbkowanie, który zastosowaliśmy u dziecka przemieści się ze śliną i znajdzie się w gardle, znieczulając przełyk. To działanie może być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza u malutkich dzieci, bo osłabia odruch odkrztuszania i zwiększa ryzyko zadławienia.
Dodatkowe objawy niepożądane to miejscowy obrzęk, utrudnione oddychanie i wysypka skórna. Lepiej więc poważnie przemyśleć, czy konieczne jest aplikowanie żelu na ząbkowanie.

Co jest bezpieczne dla dzieci?

Najbezpieczniej u malutkich dzieci stosować preparaty, które nie zawierają lidokainy. Do takich należą środki homeopatyczne, jak Camilia czy Viburcol. Są łagodne i zawierają jedynie naturalne składniki bezpieczne dla dziecka. Poza tym w sklepach dostępna jest szeroka oferta różnorodnych gryzaków łagodzących objawy ząbkowania.

Ząbkowanie ? objawy

Bardzo trudnym czasem w życiu dzieci i rodziców jest ząbkowanie. Objawy wychodzących zębów są bardzo różne i nie zawsze pojawiają się równocześnie. Zdarza się również i tak, że żadne z nich nie występują nigdy. Czasem objawy ząbkowania występują kilka miesięcy przed pojawieniem się zęba, czasem towarzyszą dziecku przez cały czas wyrzynania. Wszystko zależy od dziecka.


Najczęstsze objawy ząbkowania to:

  • marudzenie i płaczliwość
  • przerywany, niespokojny sen, wybudzanie w nocy
  • podczas karmienia (zarówno piersią, jak i butelką) gryzienie, płacz, brak apetytu
  • wkładanie rączek do buzi
  • gryzienie wszystkiego, co wpadnie w ręce
  • intensywny ślinotok
  • dotknięcie dziąseł dziecka sprawia mu ból (czasem można palcem wyczuć ząbek pod dziąsłem)
  • odparzona pupa, co wiąże się czasem z kilkudniowymi biegunkami
  • katar, który pojawia się bez innych oznak przeziębienia
  • zaczerwienienie na buzi z powodu podwyższonej temperatury
Źródło Starcom. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts