Zdrowie

Naturalne łzy są? bez konserwantów – te “sztuczne” też mogą

Komputer i telewizor, klimatyzacja i centralne ogrzewanie, stres oraz zanieczyszczenia powietrza – wszystko to ma co najmniej niekorzystny wpływ na oczy. Nasze łzy oczyszczają i zabezpieczają powierzchnię rogówki i spojówki oka.

Usuwają także drobne ciała obce z powierzchni oka, eliminują chorobotwórcze drobnoustroje, odżywiają i dotleniają rogówkę, a także, w bardzo istotny sposób wpływają na ostrość widzenia. Gdy naturalnych łez zabraknie lub jest ich zbyt mało pomagamy sobie preparatami w buteleczkach ? tzw. sztucznymi łzami. Wybierajmy świadomie ? te bez konserwantów – jak naturalne łzy. www.hyabak.pl

Sterylność w przypadku kropli do oczu jest niezwykle istotna, a jej zachowanie stanowi od lat wyzwanie dla producentów. Łatwym rozwiązaniem są konserwanty. Niestety konserwant nie odróżnia komórki bakteryjnej od komórki oka i w takim samym stopniu szkodzi obu. Obecne w kroplach okulistycznych konserwanty z grupy soli amoniowych (np. chlorek benzalkonium, bromek cetrymonium/cetrymid, chlorek polidronium), mają również niekorzystny wpływ na naturalne łzy. Działają jak detergent systematycznie rozpuszczając cienką zewnętrzną warstwę tłuszczową łez i powodują ich nadmierne parowanie.

Nowością na rynku są krople z tzw. ?zanikającym konserwantem? (np. nadboranem sodu lub mieszaninami chloranów, często ?zakamuflowane? pod różnymi nazwami handlowymi). Badania naukowe dowodzą, że tego typu konserwant ma silne działanie utleniające i może w takim samym stopniu szkodzić oczom, co konserwanty starszego typu[i]. Dodatkowo takie ?zanikające? konserwanty nie zawsze gwarantują sterylność kropli. Niestety krople zawierające takie zabezpieczenie uchodzą często za pozbawione konserwantów.

Bez konserwantów – tylko w specjalnej butelce
Pierwszym sposobem na eliminację konserwantów z roztworów kropli do oczu stały się fiolki jednorazowe tzw. minimsy. Po otwarciu i zakropleniu nie należy ich przechowywać, gdyż roztwór wewnątrz nie jest w żaden sposób zabezpieczony przed wszechobecnymi bakteriami czy wirusami.
Dłuższe utrzymanie sterylności kropli po otwarciu bez konieczności dodawania konserwantów umożliwiają specjalnie skonstruowane butelki z systemem filtrów (poszerzona szyjka zakraplacza, normalne dozowanie, np. system ABAK?) lub zaworów.
Jeśli buteleczka jest zupełnie zwyczajna ? krople zawierają konserwant ? łatwo więc poznać .

[i] Meloni M, et al. Occludin gene expression as an early in vitro sign for mild eye irritation assessment. Toxicol. In Vitro (2009), doi: 10.1016/j.tiv.1009.08.016

http://www.pressoffice.pl/zdrowie,t1156569107?more=1814236756

hastagi na stronie:

#sztuczne łzy bez konserwantów cena

Similar Posts