Zdrowie

Naturalny hormon organizmu może być najpotężniejszym wrogiem choroby wątroby

Hiszpańscy naukowcy odkryli lecznicze właściwości kryjące się w hormonie żołądkowym, który w naturalny sposób jest wytwarzany przez organizm człowieka. Wykazano, że hormon znany pod nazwą ghrelina zmniejsza zwłóknienie wątroby, stres oksydacyjny i zapalenie oraz zapobiega poważnym uszkodzeniom wątroby. Szczegółowe wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Hepatology, piśmie Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Chorobami Wątroby.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że ponad 2 miliardy osób na świecie cierpi na wirusowe zapalenie wątroby – chorobę wątroby, którą wywołuje kilka czynników, np. alkohol i zakażenie. Choroby wątroby obejmują wirusy zapalenia wątroby (zwykle typu A, B lub C), marskość wątroby oraz raka wątroby.

http://www.sxc.hu
http://www.sxc.hu
Osoby cierpiące na przewlekłą chorobę wątroby są narażone na zagrożenia spowodowane zwłóknieniem (bliznowaceniem) wątroby, które mogą doprowadzić do niewydolności organu i ostatecznie do konieczności przeszczepu. Według raportu WHO w 2005 r. przeprowadzono na świecie 21.000 przeszczepów wątroby, co stanowi niewielki odsetek osób wpisanych na listy oczekujących na przeszczep wątroby.

Dr Ramón Bataller, członek zespołu biorącego udział w badaniach z ramienia hiszpańskiego Szpitala Klinicznego w Barcelonie, wyjaśnia, że nie ma obecnie dostępnych na rynku terapii przeciwzwłóknieniowych dla pacjentów mających problemy z wątrobą. “Naszym celem jest sprawdzenie, czy rekombinowana ghrelina mogłaby regulować tworzenie się tkanki włóknistej kojarzonej z przewlekłym uszkodzeniem wątroby” – mówi.

Ghrelina jest wytwarzana przede wszystkim w żołądku i jest hormonem wzrostu, który ma kluczowe znaczenie w regulowaniu apetytu. Wyniki wcześniej przeprowadzanych badań wskazały, że hormon ten pełni również rolę ochronną wobec trzustki, serca, przewodu pokarmowego i innych organów.

W ramach ostatnich badań zespół przeprowadził testy, które wykazały, że hormon obniża o 25% liczbę komórek fibrogenicznych w modelach zwierzęcych. Naukowcy przeanalizowali również poziomy stężenia ghreliny w surowicy krwi w ponad 100 próbkach pobranych od pacjentów z przewlekłym zapaleniem wątroby typu C, alkoholowym zapaleniem wątroby oraz od zdrowej grupy kontrolnej i stwierdzili, że poziomy stężenia ghreliny w surowicy 2 grup chorych były wyraźnie niższe niż w grupie kontrolnej.

Zdaniem dr Bataller naukowcy byli w stanie “wykazać, że rekombinowana ghrelina reguluje reakcję fibrogeniczną wątroby na stany ostre i przewlekłe”. Ich odkrycia pokazały, że ghrelina hamuje rozwój zwłóknienia w modelach zarówno zwierzęcych, jak i ludzkich.

W toku badań przeprowadzonych na pacjentach chorych na anoreksję, atonię żołądkową, charłactwo oraz przewlekłą niewydolność serca odkryto, że ghrelina powoduje jedynie łagodny spadek ciśnienia krwi i jest ogólnie dobrze tolerowana przez pacjentów.

Odkrycie może teraz przyczynić się do opracowania nowej terapii zwłóknienia, zapowiadając znaczący krok naprzód w walce z chorobami wątroby. W artykule autorzy napisali, że potrzebne są dalsze badania nad bezpieczeństwem i skutecznością ghreliny u pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby wątroby.

Więcej informacji:

Hepatology:
http://www.aasld.org/journals/hepatology/Pages/default.aspx

Szpital Kliniczny w Barcelonie:
http://www.hospitalclinic.org/

Teksty pokrewne: 31650

Kategoria: Różne
Źródło danych: Amerykańskie Towarzystwo Badań nad Chorobami Wątroby (AASLD)
Referencje dokumentu: Moreno, M., et al (2010). Ghrelin attenuates hepatocellular injury and liver fibrogenesis in rodents and influences fibrosis progression in humans. Hepatology (publikacja internetowa z dnia 1 marca 2010 r.). DOI: 10.1002/hep.23421.
Indeks tematyczny: Koordynacja, wspólpraca; Medycyna, zdrowie; Badania Naukowe

RCN: 31823

http://cordis.europa.eu/fetch?CALLER=PL_NEWS&ACTION=D&DOC=1&CAT=NEWS&QUERY=0127d35704a2:9506:3cc71d88&RCN=31823

hastagi na stronie:

#stłuszczenie trzustki #stłuszczenie trzustki objawy

Similar Posts