Zdrowie Psychiczne

Osoby chore na depresję pomagają innym rozmawiać o depresji

Osoby chore na depresję pomagają innym rozmawiać o depresji Autorem artykułu jest Izabela Czyżak Osoby chore na depresję pomagają innym rozmawiać z bliskimi na temat

Osoby chore na depresję pomagają innym rozmawiać o depresji

Autorem artykułu jest Izabela Czyżak

Osoby chore na depresję pomagają innym rozmawiać z bliskimi na temat tej choroby w oparciu o własne doświadczenia, na forum portalu wspólnie napisały list do bliskich chorych na depresję czy chorobę dwubiegunową.

Depresja, choć pisze i mówi o niej się coraz więcej, kiedy się przydarzy w najbliższym otoczeniu jest często tematem tabu. Bliscy nie zawsze rozumieją na czym choroba polega i nawet jeśli chcą pomóc – nie potrafią tego zrobić. Widzą człowieka zmęczonego, smutnego, dla którego czasem najprostsze czynności są nie do wykonania. Mówią wtedy: ?weź się w garść !” ?zabierz się za coś!”, a istota tej choroby polega na tym właśnie, że chory nie jest stanie zmobilizować się do aktywności, pogrążają się w smutku, lęku i niepewności. Rodzina niejednokrotnie uważa, że dolegliwości są wymyślone, osoba dotknięta depresją ?pieści się” i jest leniem.

Na podstawie własnych doświadczeń członkowie społeczności ?Depresja” w portalu www.tacyjakja.pl opracowali ?List do bliskich o depresji”.

20090723_3

Zwracają się w nim w drugiej osobie bezpośrednio do bliskiej osoby – opisują w prostych słowach co czują będąc w depresji (jest to genialny opis zdaniem lekarza Konsultanta TacyJakJa.pl) i jak się wobec nich najlepiej zachować: jak pomóc, a czego nie robić.
List ze strony portalu może wydrukować każdy na własny użytek, publikacja i powielanie bez zgody portalu jest zabroniona.

Paula34 pisze na Forum TacyJakJa.pl :?W tym liście zawarta jest cała gama uczuć jakie teraz w tej chwili obecnie odczuwam. Ten list powinny przeczytać wszystkie te osoby, które obcują z chorymi na depresje. Powinny je przeczytać, by zrozumiały, że ta choroba jest równie ważna jak wiele innych, a nawet ważniejsza bo dotyka stanu emocjonalnego, stanu duszy.
Dla osób, które nie mają zielonego pojęcia jak, to jest borykać się z tą chorobą to czarna magia.
Dla tych wszystkich osób to właśnie wymysł, to lenistwo, to ucieczka – dla mnie to swego rodzaju więzienie, z którego pomimo tego, że bardzo chciałabym się uwolnić to niestety nie potrafię.
Ile razy podczas rozmów z moimi znajomymi usłyszałam właśnie te słowa: “weź się w garść bo życie się toczy dalej”, “weź się za jakąś pracę bo to zwykłe lenistwo”, “ogarnij się wreszcie”. Proste prawda???
Dla mnie niestety nie i nie wiem czy kiedykolwiek będzie”.

A to już wiesz?  Trening autogenny

Wkrótce kolejna wewnętrzna inicjatywa portalu ?List do bliskich o chorobie dwubiegunowej”.

TacyJakJa.pl – pierwszy w Polsce serwis propagujący samoobserwację stanu zdrowia przez chorego na chorobę przewlekłą, w oparciu o anonimowe dzienniczki on-line przygotowane przez lekarzy specjalistów.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

hastagi na stronie:

#filmy o depresji #film o depresji

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy