BIZNES Problemy społeczne

Polska gości 35. Międzynarodową Konferencję Rzeczników Ochrony Danych i Prywatno

Polska gości 35. Międzynarodową Konferencję Rzeczników Ochrony Danych i Prywatno
Już w najbliższy poniedziałek (23. września) rozpocznie się 35. Międzynarodowa Konferencja Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności - najważniejsze, coroczne spotkanie poświęcone zagadnieniom ochrony danych osobowych i

Data publikacji: 2013-09-20
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Polska gości 35. Międzynarodową Konferencję Rzeczników Ochrony Danych i Prywatno
Kategoria: Problemy społeczne, BIZNES

Już w najbliższy poniedziałek (23. września) rozpocznie się 35. Międzynarodowa Konferencja Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności – najważniejsze, coroczne spotkanie poświęcone zagadnieniom ochrony danych osobowych i prywatności.

Polska gości 35. Międzynarodową Konferencję Rzeczników Ochrony Danych i Prywatno Problemy społeczne, BIZNES - Już w najbliższy poniedziałek (23. września) rozpocznie się 35. Międzynarodowa Konferencja Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności - najważniejsze, coroczne spotkanie poświęcone zagadnieniom ochrony danych osobowych i prywatności.

Już w najbliższy poniedziałek (23. września) rozpocznie się 35. Międzynarodowa Konferencja Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności – najważniejsze, coroczne spotkanie poświęcone zagadnieniom ochrony danych osobowych i prywatności. Jej hasło przewodnie to Prywatność: przewodnik po zagmatwanym świecie. Powierzenie organizacji tego wydarzenia to dla GIODO wielkie wyróżnienie, zbiegające się z 15. rocznicą uchwalenia polskiej ustawy o ochronie danych osobowych.

Już 68 delegacji z 52 krajów potwierdziło swoje przybycie na 35. Międzynarodową Konferencję Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności, która jest najważniejszym, corocznym spotkaniem poświęconym ochronie danych i prywatności. Rozwój nowych technologii, powszechne korzystanie z Internetu oraz urządzeń mobilnych, a także globalizacja i zawiłość problemów związanych z udostępnianiem i wykorzystywaniem danych osobowych powodują, że rzecznicy ochrony danych z kilkudziesięciu krajów spotykają się regularnie, by wspólnie dyskutować o najważniejszych problemach w dziedzinie ochrony prywatności i danych osobowych oraz szukać możliwych rozwiązań.

Aktualne problemy

Hasło przewodnie 35. Międzynarodowej Konferencji Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności Prywatność: przewodnik po zagmatwanym świecie to reakcja na problemy współczesnego, rzeczywiście zagmatwanego świata. Coraz bardziej skomplikowane są bowiem nie tylko metody przetwarzania informacji, ale również przepisy prawa. Nie bez znaczenia są również coraz bardziej zawiłe kwestie organizacyjne. Przykładem może być wykorzystywanie danych osobowych przez międzynarodowe korporacje, przetwarzanie danych w chmurze obliczeniowej czy korzystanie z portali internetowych mających swoje serwery w różnych państwach, niekiedy niespełniających unijnych standardów w zakresie bezpieczeństwa danych.

– Często w przypadku jednej sprawy mamy do czynienia z różnymi porządkami prawnymi i systemami politycznymi, na które dodatkowo nakładają się różne uwarunkowania kulturowe w podejściu do prywatności – mówi dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. – Na przykład azjatyckie jest bardziej nastawione na wspólnotę, grupę osób, które próbujemy chronić, niż na jednostkę. W języku japońskim nie ma nawet słowa, które oddawałoby znaczenie pojęcia „prywatność” w europejskim rozumieniu. Stąd wynika konieczność podejmowania dialogu międzynarodowego i prób wprowadzania wspólnych regulacji oraz standardów dotyczących ochrony danych osobowych – dodaje.

A to już wiesz?  Włącz się do akcji Brother | Razem wspieramy walkę z Covid-19

Temu m.in. celowi służą doroczne Międzynarodowe Konferencje Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności.

Tematy do dyskusji

Tegoroczna Konferencja, wzorem lat poprzednich, została podzielona na:

sesję zamkniętą dla akredytowanych Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności – 23 – 24 września 2013 r.,
sesje otwarte dla ekspertów i słuchaczy zainteresowanych ochroną danych osobowych– 25 – 26 września 2013 r.

Spotkanie otworzą Françoise Le Bail – Dyrektor Generalna ds. Sprawiedliwości Komisji Europejskiej, Michał Boni – Minister Administracji i Cyfryzacji oraz dr Wojciech Rafał Wiewiórowski – Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Następnie odbędzie się od wprowadzająca sesja plenarna, podczas której przewidziano panel dyskusyjny pt. „Prywatność jako wartość kulturowa”, a także prezentację informacji z sesji zamkniętej.

Dalsza część obrad podzielona została na trzy, umożliwiające przeprowadzenie pogłębionej dyskusji, ścieżki tematyczne:

„Reformy na świecie. Interoperacyjność między regionami”,
„Ochrona prywatności a technologia”,
„Interesariusze: perspektywy, role, interesy”.

– Uczestnicy pierwszej dyskutować będą o różnicach w podejściu do zagadnień związanych z ochroną danych wynikających z uwarunkowań kulturowych – mówi dr Wojciech Rafał Wiewiórowski. – Drugi blok poświęcony będzie nowym technologiom. Chodzi m.in. o big data, czyli olbrzymie zbiory danych, których wykorzystywanie stawia całkowicie nowe wyzwania związane z ochroną prywatności i globalnym przetwarzaniem danych. Chcemy również poruszyć tematykę aplikacji mobilnych i tego, co naprawdę wiemy o ich działaniu oraz o tym, do kogo trafiają zbierane za ich pośrednictwem dane – tłumaczy. – Kolejna grupa zagadnień, nad którymi będą zastanawiali się uczestnicy konferencji, to ocena ryzyka dotyczącego przetwarzania informacji. To ważne, gdyż środki prawne powinny być dostosowane do zagrożeń. Jeśli są one niewielkie, to i środki te powinny być stosunkowo mało restrykcyjne – dodaje.

 

Album na 15-lecie ustawy o ochronie danych osobowych

Ponieważ organizacja 35. Konferencji zbiega się z 15. rocznicą uchwalenia ustawy o ochronie danych osobowych w Polsce, która przypada na 29 sierpnia 2013 r., podczas Konferencji dystrybuowana będzie specjalna publikacja książkowa przygotowana z tej okazji, będąca podsumowaniem tego okresu. Złożą się na nią zarówno referaty merytoryczne, jak i krótkie, osobiste wspomnienia osób, które pracowały przy tworzeniu ustawy i jej kolejnych nowelizacjach, pisały pierwsze komentarze do ustawy, od początku pracowały w Biurze lub z nim współpracowały. Ich wartością ma być różnorodność spojrzenia na proces tworzenia prawa z dziedziny ochrony danych osobowych, pierwsze dni działalności Biura GIODO z perspektywy 15 lat ustawy, widziane oczami konkretnych osób.

A to już wiesz?  UNICEF: Pół miliona dzieci ucieka przed wojną w Syrii

 

KONFERENCJA PRASOWA

PRISM; zgoda na totalną inwigilację?

Big Data; nieuchronność zagrożenia prywatności?

Czy w globalnym świecie przyjmiemy globalne prawo?

 

Na te i inne pytania odpowiedzą:

– Wojciech Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych,

– Michał Boni, Minister Administracji i Cyfryzacji,

– Jacob Kohnstamm, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Międzynarodowej Konferencji Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności.

– Françoise Le Bail, Dyrektor generalna ds. sprawiedliwości Komisji Europejskiej,

– Peter J. Hustinx, Europejski Inspektor Ochrony Danych.

Data               25.09.2013

Godzina         11.30

Miejsce:         Warsaw Hall III, piętro I

Hilton Warsaw Hotel & Convention Centre,

Grzybowska 63, 00-844 Warszawa

RSVP: [email protected]

 

***

O Międzynarodowej Konferencji Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności

Międzynarodowe Konferencje Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności to najważniejsze, poświęcone zagadnieniom ochrony danych osobowych i prywatności, coroczne spotkania, w których biorą udział rzecznicy ochrony danych osobowych z Europy – na czele z Europejskim Inspektorem Ochrony Danych, a także z całego świata (m.in. Kanady, USA, Australii, Hongkongu), przedstawiciele instytucji UE, rządów państw spoza UE, uznani eksperci zajmujący się tą problematyką, przedstawiciele świata akademickiego, krajowe i międzynarodowe organizacje pozarządowe działające na rzecz praw człowieka oraz przedstawiciele biznesu. Organizowane od 34 lat spotkania rzeczników ochrony danych osobowych z różnych krajów stały się ważną platformą wymiany poglądów na temat najnowszych problemów w dziedzinie ochrony prywatności i danych osobowych. W czasie konferencji poruszane są zagadnienia dotyczące zarówno istotnych zagrożeń prywatności, jak i możliwych instrumentów jej ochrony.

Organizację tegorocznej, 35. Międzynarodowej Konferencji Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności powierzono polskiemu organowi ds. ochrony danych osobowych podczas 34. Konferencji, której gospodarzem w 2012 r. był Urząd ds. Regulacji i Kontroli Danych Osobowych (URCDP) w Urugwaju.

Honorowy patronat nad 35. Międzynarodową Konferencją Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności objęli: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

A to już wiesz?  SEGRO w drużynie Szlachetnej Paczki

Więcej informacji – www.privacyconference2013.org.

 

 

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Polska gości 35. Międzynarodową Konferencję Rzeczników Ochrony Danych i Prywatno Problemy społeczne, BIZNES - Już w najbliższy poniedziałek (23. września) rozpocznie się 35. Międzynarodowa Konferencja Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności - najważniejsze, coroczne spotkanie poświęcone zagadnieniom ochrony danych osobowych i prywatności.
Hashtagi: #Problemy społeczne #BIZNES

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy