Palenie

Prosta zmiana nawyków może wydłużyć życie o 14 lat

Osoby, które mają cztery zdrowe nawyki, czyli nie palą, są aktywne fizycznie, piją alkohol w umiarkowanych ilościach i jedzą pięć porcji owoców i warzyw dziennie, żyją średnio o 14 lat dłużej niż ludzie nie stosujący żadnej z tych zasad.

Jest to konkluzja nowego badania opublikowanego w czasopiśmie “PLoS Medicine”, przeprowadzonego w ramach analizy EPIC – europejskiego studium na temat raka. EPIC jest największym jak dotychczas badaniem poświęconym diecie i zdrowiu, obejmującym tysiące osób w dziesięciu krajach Europy.

Choć wielu badaczy analizowało wpływ nawyków na zdrowie, niewielu przyglądało się szczegółowo skumulowanym następstwom zmian w stylu życia. W najnowszym badaniu naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge oraz Rady ds. Badań Medycznych wykorzystali prosty kwestionariusz, by ocenić skutki czterech wyżej wspomnianych nawyków.

Za każde z następujących przyzwyczajeń przyznawany był jeden punkt: niepalenie tytoniu, rezygnacja z braku aktywności fizycznej (brak aktywności fizycznej zdefiniowano jako wykonywanie pracy siedzącej i niewykonywanie żadnych ćwiczeń fizycznych), picie alkoholu w umiarkowanych ilościach (wynoszących od 1 do 14 jednostek tygodniowo), oraz utrzymywanie we krwi poziomu witaminy C odpowiadającego zjadanym dziennie pięciu porcjom owoców i warzyw.

Odpowiedzi na pytania w kwestionariuszu udzieliło 20 000 kobiet i mężczyzn w wieku od 45 do 79 lat, zamieszkujących hrabstwo Norfolk w Wielkiej Brytanii. Badanie przeprowadzono w latach 1993-1997, a następnie monitorowano zdrowie tych osób przez średnio 11 lat.

Badacze odkryli, że w grupie osób, które uzyskały mniej punktów za odpowiedzi w kwestionariuszu, śmierć następowała z większą częstotliwością niż w grupie osób z większą liczbą punktów. Biorąc pod uwagę czynnik wieku badacze zauważyli, że prawdopodobieństwo śmierci osoby uzyskującej zero punktów na początku badania było czterokrotnie wyższe niż osoby z 4 punktami. Naukowcy obliczyli, że osoba z wynikiem 0 punktów narażona jest na takie samo ryzyko śmierci, jak osoba starsza o 14 lat z wynikiem czteropunktowym.

Zależność ta była najbardziej widoczna w przypadku zgonów spowodowanych zaburzeniami sercowo-naczyniowymi, lecz zaobserwowano ją także w przypadku zgonów wywołanych rakiem i innymi przyczynami.

Osoby, u których na początku badania stwierdzono nowotwór lub choroby serca, zostały wyłączone z analizy, niemniej one także mogły liczyć na dłuższe życie, jeżeli zastosowały się do wspomnianych wyżej zasad postępowania.

Naukowcy podkreślają, że wszystkie analizowane nawyki mieszczą się w normie postępowania populacji. “Są one stosunkowo skromne i łatwe do stosowania, a jednak ich skumulowany wpływ odpowiada czterokrotnemu obniżeniu ryzyka śmierci, czyli 14 latom wieku chronologicznego”, czytamy w artykule. “Wyniki te mogą być dodatkowym argumentem na poparcie stwierdzenia, że nawet niewielka zmiana stylu życia może w znaczący sposób zmienić stan zdrowia populacji i zachęcić do zmiany przyzwyczajeń”.

– To dobra wiadomość, która dowodzi, że zdrowy tryb życia może zmniejszyć ryzyko śmierci wywołanej chorobami serca i układu krążenia – powiedziała Judy O’Sullivan, pielęgniarka kardiologiczna w finansującej badanie British Heart Foundation. – Nie paląc tytoniu, spożywając alkohol w umiarkowanych ilościach, regularnie ćwicząc i stosując dietę bogatą w warzywa i owoce, ludzie mogą zwiększyć swe szanse na dłuższe życie.

W towarzyszącym badaniu artykule redakcyjnym podjęto dyskusję nad politycznymi implikacjami tych odkryć. Autorzy zauważają, że zmiany w stylu życia ludzi są możliwe, jeżeli rządy stworzą odpowiednie warunki umożliwiające te zmiany. Badania wykazały na przykład, że przepisy zakazujące palenia w miejscach publicznych mają dużo większy wpływ na zdrowie personelu barów, niż proste komunikaty dotyczące zdrowia publicznego.

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania dotyczące aktywności fizycznej w środowiskach o niskich dochodach. Okazało się, że osoby zamieszkujące na takich obszarach nie wychodzą na spacery, ponieważ nie czują się bezpiecznie, zwłaszcza w nocy.

“Czekamy z niecierpliwością, czy politycy podejmą jakieś działania w związku z odkryciami Khawa”, konkludują autorzy komentarza redakcyjnego. “W międzyczasie, jeżeli jesteśmy do tego zdolni, może powinniśmy podjąć kilka noworocznych postanowień pod wpływem tych wyników”.

Artykuł opublikowany w “PLoS Medicine” można pobrać ze strony internetowej tutaj

EPIC-Norfolk:
http://www.srl.cam.ac.uk/epic/

Kategoria: Różne
Źródło danych: Public Library of Science (PLoS)
Referencje dokumentu: Khaw KT et al. (2008),”Combined impact of health behaviours and mortality in men and women: the EPIC-Norfolk prospective population study”. “PLoS Medicine” 5 (1), DOI:10.1371/journal.pmed.0050012.
Indeks tematyczny: Koordynacja, wspólpraca; Medycyna, zdrowie; Badania Naukowe; Aspekty spoleczne

RCN: 28940

http://cordis.europa.eu/fetch?CALLER=PL_NEWS&ACTION=D&DOC=5&CAT=NEWS&QUERY=0127d35704a2:9506:3cc71d88&RCN=28940

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy