Wiadomości branżowe

Przegląd szczoteczek do zębów dla dzieci ? nowości, plusy, minusy

Pierwsze ząbki książkowo pojawiają się między 3 a 7 miesiącem życia maluszka, jednak w praktyce okazuje się, że dzieci zaczynają ząbkować dużo wcześniej lub później. Od początku tego procesu należy umiejętnie dbać o higienę jamy ustnej.

Pielęgnacja jamy ustnej i dbanie o odpowiednią higienę ma działanie nie tylko profilaktyczne przeciwko próchnicy, lecz także ma na celu nauczyć dziecko dobrych nawyków. Prawda jest jednak taka, że gdy nadejdzie bolesne ząbkowanie, czyszczenie ząbków zwykłą szczoteczką nie jest niczym przyjemnym, bo włókna szczoteczki mogą podrażniać rozpulchnione dziąsła i sprawiać ból. Dlatego dobrze wiedzieć, jakich szczoteczek do zębów używać od samego początku oraz podczas dni, gdy bolą dziąsła.

Higiena jamy ustnej od pierwszego ząbka

O higienę jamy ustnej powinniśmy dbać nawet jeszcze zanim dziecku wyrośnie pierwszy ząbek. Dopóki maluszek karmiony jest wyłącznie piersią mamy, dopóty nie jest to konieczne. Natomiast, gdy tylko przejdziemy na mleczne mieszanki lub zaczniemy rozszerzać dietę, powinniśmy przecierać dziecku dziąsełka gazikiem, nasączonym w przegotowanej wodzie. Uchroni to malucha przed rozwojem bakterii w jamie ustnej. Poza tym, gdy nasze dziecko dotyka bolesne ząbkowanie takie czynności higieniczne, możemy łączyć z delikatnym masażem dziąseł.

Gdy nadejdzie bolesne ząbkowanie

Dentysta Agata Saczywko radzi: W trakcie ząbkowania, gdy dziąsła są rozpulchnione, czasem krwawią, a dziecko czuje się ogólnie źle, bo dokucza mu ból, nie ma sensu eksperymentować z myciem zębów szczoteczką z włóknami, która może tylko sprawić ból maluszkowi. Warto w tym czasie zainwestować w szczoteczkę silikonową na palec. Jest ona miękka i można nią spokojnie wykonać lekki masaż dziąseł oraz wyczyścić pierwsze ząbki. Jeżeli dziecko źle znosi ząbkowanie, można mu podać przed myciem zębów lek Camilia, który uśmierzy ból, a działa również przeciwzapalnie.

Pierwsze szczoteczki ? co oferuje rynek

Pierwsze szczoteczki do zębów powinny być zakupione dla dziecka, gdy zaczyna ono chętnie otwierać buzię i pozawala sobie wyczyścić ząbki. U każdego dziecka ten moment następuje w innym czasie. Można też uczyć malucha, aby sam szczotkował zęby, pokazując mu, jak sami to robimy. Niech nauczy się, że mycie zębów jest czymś fajnym i możemy to robić wspólnie. Pamiętajmy, aby wybierając 1. szczoteczkę zwrócić uwagę na oznaczenie wieku, które zamieścił producent ? dla najmłodszych jest to przeważnie przedział 0-2. Producenci oferują ciekawe wzory, kolory i pomysły na szczoteczki dla najmłodszych ? szczoteczki grające, z klepsydrą, która mierzy czas, szczoteczki świecące, z grzechotkami, szczoteczki z szerokim uchwytem, wygodnym dla małych rączek lub zabezpieczeniem, chroniącym przed zbyt głębokim wsadzeniem szczoteczki do buzi. Wszystko to, aby zachęcić dzieci do dbania o higienę jamy ustnej. Pamiętajmy, aby szczoteczkę wymieniać minimum raz na trzy miesiące lub, gdy zobaczymy objawy zużycia.

Ciekawe propozycje

1.    Jordan Step by Step, szczoteczka dla dzieci 0-3 z szeroką rączką, którą łatwo złapać w małe rączki. Szczoteczki są w wielu kolorach, mają małe główki i miękkie, dostosowane dla najmłodszych włosie. Dolna część szczoteczki ? rączka ? ma specjalne wypustki jak gryzak. Ząbkujące dziecko może się więc z nią zaznajamiać od samego początku i używać również w roli gryzaka. Szczoteczka jest bezpieczna, bo szerokość rączki nie pozwoli maluszkowi wsadzić jej sobie zbyt głęboko do buzi. Jordan ma też ciekawą propozycję dla ciut starszych dzieci, w drugim etapie (3-5 lat) proponuje szczoteczki z klepsydrą, która mierzy czas.

2.    Szczoteczka b-brite Club Cutie przeznaczona dla maluszków ma w rączce światełko, które mruga przez 60 sekund. Może to stanowić nie lada zachętę do mycia zębów i świetną zabawę dla najmłodszych. Jest ona również wykonana z miękkiego włosia i posiada malutką główkę.

3.    NUK, Canpol babies oraz Rossmann posiadają szczoteczki z osłonką, która przeciwdziała zbyt głębokiemu wsadzeniu szczotki do buzi.

4.    Canpol babies ma również w swojej ofercie ciekawą szczoteczkę grającą dla najmłodszych ? w jej rączce zamieszczony jest dzwoneczek, jak w grzechotkach. Jest wykonana w ciekawych barwach, więc na pewno spodoba się dzieciom.

5.    Szczoteczki Nuby i Rossmann zostały stworzone dla wszystkich etapów rozwoju ząbków. W zestawach znajdują się 3 szczoteczki ? do masażu dziąseł, szczoteczka gumowa o tradycyjnym wyglądzie (od ok. 11 miesiąca), która ma za zadanie chronić dziąsła przed uszkodzeniem oraz ostatnia w zestawie ? tradycyjna pierwsza szczoteczka do zębów, wykonana z miękkiego włosia.

6.    Szczoteczki Brush Buddies (dla dzieci od 2 roku życia) są w kształcie słonia lub żaby. Wystarczy zdjąć głowę i nacisnąć na brzuch, aby wprawić szczoteczkę w delikatne drganie. Takie szczotkowanie zębów może sprawić dużo zabawy. Szczoteczka jest wykonana z delikatnego włosia i nietoksycznych materiałów.


dostarczył infoWire.pl
Źródło Starcom. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy