Palenie

Rzucam palenie – zapytam lekarza

www.rzucpalenie.org to adres nowego serwisu internetowego, stworzonego przez firmę Pfizer Polska w ramach kampanii ?Rzucam palenie. Zapytam lekarza?. Serwis przygotowano z myślą o osobach wciąż poszukujących motywacji oraz już zmotywowanych do rzucenia palenia.

Uzależnienie od nikotyny jest niezwykle silne. Ma podłoże zarówno biologiczne jak i psychologiczne, dlatego tak trudno jest powiedzieć papierosom ?nie?. Rzucenie palenia nie jest łatwe, ale jest możliwe. Udowodniło to kilkaset tysięcy Polaków i miliony ludzi na całym świecie. Niemniej jednak, według badań specjalistów, statystyczny palacz podejmie nawet 7 bezskutecznych prób rzucenia palenia zanim uda mu się przezwyciężyć uzależnienie. Zaledwie 3-5% palaczy, którzy rzucili palenie bez jakiegokolwiek wsparcia nie wraca do palenia w okresie od 6 do 12 miesięcy.

Kluczem do skutecznego rzucenia palenia jest motywacja osoby palącej i pełna informacja na temat trudnej drogi wychodzenia z nałogu. Dlatego powstał serwis www.rzucpalenie.org – informacje, które znajdują się na tej stronie internetowej mają przede wszystkim uświadomić palaczowi jak ważna jest motywacja i zewnętrzne wsparcie w procesie rzucania palenia papierosów, między innymi, pomoc lekarza, psychologa, rodziny i przyjaciół.

Podstawowym narzędziem serwisu jest zmierzenie przez Internautę, krok po kroku, stopnia motywacji do rzucenia palenia. Śledzenie przejrzystych zasobów sześciu sekcji: Dla Ciekawych, Dla Dociekliwych, Dla Poszukiwaczy, Dla Oszczędnych, Dla Znudzonych, Dla Zdecydowanych, umożliwia wykonanie specjalnego testu, prowadzącego do określenia indywidualnej dla danego Internauty siły motywacji do walki z nałogiem. Procentowy wynik pokazuje się w głównej części serwisu. Dodatkowo, głosowanie na ?TOP 10 powodów do rzucenia palenia? daje możliwość interakcji użytkownika z serwisem.

Na uwagę w serwisie www.rzucpalenie.org zasługują multimedialne ciekawostki dostępne w poszczególnych sekcjach. I tak np. w sekcji ?Dla Ciekawych? zobaczymy jak substancje z dymu papierosowego przenikają do tkanek organizmu. Na ruchomych, trójwymiarowych modelach anatomicznych każdy może zobaczyć, jak palenie wpływa na mózg, oczy, przełyk i gardło, płuca, serce i inne organy wewnętrzne.

W sekcji ?Dla Dociekliwych? znajduje się Biblioteka Palacza, która zawiera artykuły, wywiady z autorytetami w dziedzinie rzucania palenia oraz zapisy czatów ze specjalistami. Materiały zgromadzone w Bibliotece dają możliwość weryfikacji dotychczasowych poglądów na temat palenia oraz poznania jego nowych aspektów.

W sekcji ?Dla Poszukiwaczy? umieszczono zbiór najciekawszych, dostępnych w sieci, reklam antynikotynowych, promujących zdrowy tryb życia. Znajduje się tam wiele ciekawych koncepcji kreatywnych, które powstały do tej pory na całym świecie. Być może jedna z nich przekona palacza do zerwania z nałogiem, skłoni do refleksji lub pokaże niedostrzegane do tej pory oblicze palenia.

Sekcja ?Dla Oszczędnych? zawiera specjalny kalkulator, który przeliczy ile atrakcyjnych zakupów ?puszcza z dymem? palacz. Ci, do których przemawiają liczby, będą mogli w łatwy sposób przekonać się ile płyt CD, wycieczek czy samochodów mogliby nabyć do tej pory za pieniądze wydane na papierosy.

?Dla Znudzonych? to sekcja serwisu zawierająca specjalne gry. Osoby, które nie wiedzą, czym ? zamiast papierosa – zająć ręce, powinny koniecznie odwiedzić tę właśnie część serwisu. Nie dość, że zajmuje umysł i ręce, to dodatkowo daje szansę wirtualnej walki z nałogiem.

?Współczesna medycyna oferuje nam skuteczne środki pomagające walczyć z paleniem. Ale kluczem jest cały czas motywacja do rzucenia palenia oraz różnorakie formy zewnętrznego wsparcia, płynącego skąd tylko możliwe ? od przyjaciół, rodziny, lekarza, także z Internetu. Połączenie motywacji, wsparcia i farmakoterapii znacznie podwyższa szanse na skuteczną walkę z nałogiem,? mówi Magdalena Cedzyńska, Kierownik Poradni Pomocy Palącym przy Centrum Onkologii w Warszawie, która pomagała w tworzeniu serwisu www.rzucpalenie.org Adam Linka z firmy Pfizer Polska dodaje: ?Zależy nam na tym, aby osoby palące odnalazły swoją własną motywację do walki z nałogiem. Dlatego staraliśmy się przygotować nasz serwis tak,aby był im jak najbardziej pomocny. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że to właśnie motywacja, uzupełniona farmakoterapią i kontrolą lekarza oraz wsparciem bliskich, najbardziej podwyższa szanse na skuteczne rzucenie nałogu i zawalczenie o własne zdrowie i życie.?

W Polsce pali około 9 milionów osób. Każdego roku wskutek tzw. chorób odtytoniowych umiera 69 000 osób, 43 000 z nich przedwcześnie (w wieku 35-69 lat). Wielu z nich mogłoby żyć 10, 20, 30 lub więcej lat dłużej. Palenie tytoniu powoduje około trzykrotnie więcej zgonów niż wszystkie przyczyny niemedyczne razem wzięte (m.in. wypadki drogowe, katastrofy lotnicze, katastrofy kolejowe, morderstwa, samobójstwa).

Similar Posts