Wiadomości branżowe

Seniorzy nie powinni być wykluczeni

Osoby starsze chcą być aktywne społecznie i towarzysko. I choć w Polsce świadomość tego wzrasta, to – niestety – wykluczanie seniorów jest dość częstym zjawiskiem. Największym problem jest bagatelizowanie potrzeb, opinii i poglądów osób starszych oraz podważanie ich zdania. „W polskim społeczeństwie funkcjonuje model kultury, który wymusza na

Osoby starsze chcą być aktywne społecznie i towarzysko. I choć w Polsce świadomość tego wzrasta, to ? niestety ? wykluczanie seniorów jest dość częstym zjawiskiem.

Największym problem jest bagatelizowanie potrzeb, opinii i poglądów osób starszych oraz podważanie ich zdania. ?W polskim społeczeństwie funkcjonuje model kultury, który wymusza na seniorach rezygnację z życia publicznego, społecznego i aktywności różnego rodzaju. Przez to skazujemy ich na samotność w czterech ścianach? ? mówi serwisowi infoWire.pl Przemysław Wiśniewski z Fundacji Zaczyn.

Seniorzy są wykluczani z ciał przedstawicielskich, odsuwa się ich od aktywności społecznej, a po przejściu na emeryturę poświęcają się wyłącznie życiu prywatnemu. ?Przyczyną często nie jest bierność seniorów, ale śmierć znajomych, przyjaciół i członków rodziny. Destrukcji ulegają sieci społeczne, w których osoby starsze funkcjonowały, a to prosta droga do wyłączenia? ? dodaje rozmówca.

Polscy seniorzy są też wykluczeni cyfrowo. Ponad połowa z nich nie korzysta z internetu i komputerów. Skutkiem jest wyłączenie z obiegu informacji oraz utrata kontaktu z otoczeniem. ?Wystarczyłoby uświadomić osobom starszym, jak bardzo ważna jest dzisiaj cyfryzacja, jak wiele codziennych spraw może im ułatwić i jak szybko można nauczyć się korzystać z komputera i internetu? ? zaznacza ekspert.

Podeszły wiek absolutnie nie powinien oznaczać społecznego wykluczenia. Jest to szczególnie istotne w krajach starzejących się, takich jak Polska. Im większe zaangażowanie osób starszych w działalność społeczną i polityczną, tym większe korzyści dla całego społeczeństwa na przyszłość. Dlatego tak ważne jest powstawanie lokalnych organizacji nastawionych na aktywizację seniorów, które dysponują odpowiednimi narzędziami i są właściwie wspierane przez samorządy.dostarczył infoWire.pl
Źródło infoWire.pl. Dostarczył
A to już wiesz?  Sposób na zimowe osłabienie

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy