BIZNES Problemy społeczne

Wolontariusze w domu samotnej matki

Data publikacji: 2019-08-21
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Wolontariusze w domu samotnej matki
Kategoria: Problemy społeczne, BIZNES

Dzięki życzliwym ludziom powstają ośrodki, gdzie kobiety w trudnej sytuacji życiowej mogą zamieszkać i otrzymać profesjonalne wsparcie. Jednym z nich jest Diecezjalny Dom Matki i Dziecka Caritas w Sosnowcu, w którym niedawno pojawiło się kilkoro wolontariuszy z Ikano Banku.

Wolontariusze w domu samotnej matki Problemy społeczne, BIZNES - Dzięki życzliwym ludziom powstają ośrodki, gdzie kobiety w trudnej sytuacji życiowej mogą zamieszkać i otrzymać profesjonalne wsparcie. Jednym z nich jest Diecezjalny Dom Matki i Dziecka Caritas w Sosnowcu, w którym niedawno pojawiło się kilkoro wolontariuszy z Ikano Banku.

IMimo chęci i starań nie wszystkie mamy są w stanie samodzielnie zapewnić poczucie bezpieczeństwa swoim dzieciom. Na szczęście dzięki życzliwym ludziom powstały ośrodki, gdzie kobiety w trudnej sytuacji życiowej mogą zamieszkać i otrzymać profesjonalne wsparcie. Jednym z nich jest Diecezjalny Dom Matki i Dziecka Caritas w Sosnowcu, w którym niedawno pojawiło się kilkoro wolontariuszy z Ikano Banku.

 

Sosnowiecki ośrodek Caritasu powstał w 2015 roku. Pomaga kobietom w ciąży i mamom z dziećmi do 12 roku życia, które znajdują się w trudnej sytuacji rodzinnej (np. przemoc domowa) lub materialnej (np. zniszczenie mieszkania przez pożar). W placówce takie osoby otrzymują pokój z łazienką, a także mają możliwość zasięgnięcia porad prawnych i psychologicznych. W ciągu 2 tygodni od chwili przybycia wspólnie z matką spisywany jest Indywidualny Plan Usamodzielniania, ponieważ w Domu można mieszkać maksymalnie przez rok.

 

Wizyta młodych wolontariuszy

 

W miejscach świadczących pomoc zawsze przydają się dodatkowe ręce do pracy. Swoje wsparcie dla ośrodka Caritasu w Sosnowcu zaoferował cały zespół Ikano Banku pracujący w sklepie IKEA Katowice: Gosia, Basia, Zuzia i Piotrek.

 

– Na początku zostaliśmy oprowadzeni po obiekcie przez sympatyczną panią Olę, kierowniczkę placówki. Składa się on z pokoi z łazienkami, pralni, jadalni oraz kuchni, gdzie mamy przebywające w Domu samodzielnie przygotowują posiłki. Chwilę wytchnienia można znaleźć w ogrodzie, w którym maluchy mają do dyspozycji huśtawkę i zjeżdżalnię – opowiada Gosia, jedna z wolontariuszek.

 

Po kilku krótkich spotkaniach z kobietami z ośrodka i poznaniu warunków, w jakich mieszkają, młodzi ludzie zabrali się do pracy. – Nasza pomoc polegała na segregowaniu i opisywaniu ubrań dostarczonych do placówki. Byliśmy zaskoczeni, jak dużo z nich musieliśmy przeznaczyć do wyrzucenia, ponieważ nie nadawały się do użytku. Mamy więc prośbę: zanim oddamy ubrania do placówki takiej jak ta, sprawdźmy, czy nie są poplamione, wytarte, zmechacone czy dziurawe. Przekazujmy tylko takie rzeczy, jakie sami chcielibyśmy dostać – tłumaczy Gosia.

 

– Cieszymy się z tej inicjatywy. Udało nam się zrobić coś dobrego dla innych, a dodatkowo była to dla nas okazja do lepszego poznania siebie nawzajem i rozwijania naszych zdolności do działania w grupie. Jest to dla nas ważne, bo jedną z wartości Ikano Banku jest właśnie współpraca – dodaje Basia, która również wzięła udział w akcji.

 

Social Day w Ikano Banku, czyli wolontariat pracowniczy

 

Ikano Bank regularnie wspiera inicjatywy lokalnych społeczności, np. poprzez darowizny dla różnych fundacji oraz zachęcanie do wolontariatu. W ramach tzw. Social Day każdy pracownik może raz w roku jeden dzień roboczy przeznaczyć na pomoc potrzebującym. W ten sposób polski oddział Ikano Banku wsparł m.in.: Schronisko dla bezdomnych kobiet Emaus, Zespół Szkół Specjalnych nr 30 w Bydgoszczy, Stowarzyszenie Niepełnosprawni dla Środowiska EKON, Klub Przyjaciół Dzieci Neptun, Fundację Będę Kim Zechcę, Stowarzyszenie Pomocy Akson i Oddział Onkologiczny Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

 

Polski oddział Ikano Banku jest również sponsorem konferencji „Nienieodpowiedzialni”, która promuje ideę branży finansowej świadomej swojej roli wobec klientów, współpracowników, społeczeństwa i przyrody. W listopadzie 2019 roku odbędzie się już 7 edycja wydarzenia. Na tej konferencji wolontariuszami także będą pracownicy Ikano Banku, którzy w ten sposób chcą wykorzystać swój Social Day.

 

Ikano Bank należy do Grupy Ikano, która do 1988 r. była częścią IKEA. Działa w 8 krajach, w tym od 2010 r. w Polsce. Misją Ikano Banku jest ułatwianie codziennego życia wielu ludzi, żeby mogli skupiać się na tym, co naprawdę ważne. Cel ten realizuje poprzez oferowanie prostych i sensownych rozwiązań na uczciwych zasadach. Zgodnie z wizją, jaką jest „Stworzenie możliwości lepszego życia”, wszystkie produkty Ikano Banku wyróżniają się wygodnymi i przejrzystymi warunkami współpracy oraz krótkimi umowami napisanymi w przystępny sposób. Ikano Bank traktuje swoich Klientów po partnersku, stawiając na budowanie długoterminowej relacji. W niezależnych badaniach osiąga bardzo wysoki poziom lojalności oraz satysfakcji Klienta. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie ikanobank.pl.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Wolontariusze w domu samotnej matki Problemy społeczne, BIZNES - Dzięki życzliwym ludziom powstają ośrodki, gdzie kobiety w trudnej sytuacji życiowej mogą zamieszkać i otrzymać profesjonalne wsparcie. Jednym z nich jest Diecezjalny Dom Matki i Dziecka Caritas w Sosnowcu, w którym niedawno pojawiło się kilkoro wolontariuszy z Ikano Banku.
Hashtagi: #Problemy społeczne #BIZNES

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #BIZNES