Alkoholizm Palenie

Wyjaśnienie związku pomiędzy alkoholem i nikotyną

Wyjaśnienie związku pomiędzy alkoholem i nikotyną

Szwedzcy badacze stwierdzili, że głód alkoholowy występujący u alkoholików jest sterowany przez ten sam mechanizm, przy pomocy którego nikotyna stymuluje mózg. Odkrycia te mogą prowadzić do nowych sposobów leczenia alkoholizmu.

Od pewnego czasu wiadomo, że istnieje związek łączący alkohol i nikotynę. – Alkoholizm występuje dziesięć razy częściej wśród palaczy niż wśród osób niepalących, przy czym związek między alkoholem i nikotyną nie polega jedynie na tym, że wiele osób pali podczas spotkań towarzyskich – powiedziała Elin Löf, badacz z Uniwersytetu w Göteborgu (Szwecja).

Część swojej rozprawy doktorskiej dr Löf poświęciła badaniom mózgów szczurów, aby dowiedzieć się czegoś więcej o tej zależności. Odkryła, że w momencie, gdy alkoholicy odczuwają pokusę do wypicia alkoholu, dochodzi do aktywowania tak zwanych “receptorów nikotynowych”. Ponadto stałe używanie nikotyny może potęgować skutki alkoholu przynoszące satysfakcję, a jednocześnie zmniejszać wywoływaną przez alkohol senność.

– Leki oddziałujące na białka, które sterują wpływem nikotyny powinny pomóc byłym alkoholikom w utrzymaniu trzeźwości – zauważyła dr Löf. – Powinien to być łagodny lek, który w niewielkim stopniu reguluje inne zachowania kontrolowane przez receptory nikotynowe.

Zdaniem dr Löf tego rodzaju lek, przeznaczony dla ludzi podejmujących próbę rzucenia palenia, został niedawno opracowany przez międzynarodową firmę farmaceutyczną.

Zarówno palacze, jak i alkoholicy często odczuwają łaknienie słodyczy, a dr Löf odkryła, że ten gwałtowny apetyt jest również przekazywany za pośrednictwem receptorów nikotynowych. Oznacza to, że lek, którego celem są receptory nikotynowe, powinien również pomóc w ograniczeniu łaknień. Jest to ważne, ponieważ przybieranie na wadze jest czynnikiem, który często skłania ludzi do powrotu do palenia.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej:
http://www.gu.se/

Kategoria: Różne
Źródło danych: Uniwersytet w Göteborgu
Referencje dokumentu: Na podstawie informacji z Uniwersytetu w Göteborgu
Indeks tematyczny: Medycyna, zdrowie; Badania Naukowe

RCN: 26750

http://cordis.europa.eu/fetch?CALLER=PL_NEWS&ACTION=D&DOC=11&CAT=NEWS&QUERY=0127d3b36ac9:496b:79330f98&RCN=26750

hastagi na stronie:

#stężenie między nikotyną a alkoholem

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy