Psychologia

Znajdź swą recepturę na sukces

Znajdź swą recepturę na sukces

Autorem artykułu jest Wiesław Kluz

Jak zmienić swoje życie i czerpać z niego więcej radości? Co nas powstrzymuje od sukcesu? Dlaczego żyjemy tylko na “pół gwizdka”?
Większość z nas nie robi nawet w niewielkiej części tego, czego można się po nim spodziewać. To, co robimy, to często tylko działanie zastępcze ? nie to, co chcielibyśmy faktycznie robić ? w różny sposób tłumacząc przed samym sobą brak sukcesu. To z pewnością powoduje uczucie nieszczęścia, rozgoryczenia i zawodu. Wiąże się z niską samooceną, żalem do siebie i innych.
Większość z nas żyje bardzo poniżej swoich możliwości, zadowalając się miernotą i minimalizmem. Często przecież słyszymy owe zdanie: ?Uff, nareszcie piątek!? lub ?nie znoszę poniedziałku? ? co jest równoznaczne ze stwierdzeniem: ?nie lubię żyć, podejmować nowych wyzwań ? wolę bezpiecznie trwać, tkwić?; co z kolei jest równoznaczne ze stwierdzeniem: ?życie mi się zdarza? (dzieje mi się). Totalna bierność telewizyjno-komputerowo-barowa ? to również sposób na życie, a raczej wegetację.1132743_scotch Dotyczy to postawy wyczekującej. Czekamy, aż wygramy w totka, otrzymamy podwyżkę, narzekając na pracodawcę, że jej dawno lub wcale nie było (wykonujemy cały czas taką samą pracę, a chcemy podwyżki?).

Możemy nadal być bierni i czekać aż nam się jeszcze coś zdarzy (iść razem z tłumem, nie wychylać się z własnymi inicjatywami), tylko czy zdążymy coś przeżyć (przed 70-tką), o czymś zadecydować? (oprócz tego, że zdecydujemy się obejrzeć kolejne 100 odcinków serialu w wygodnym fotelu). Pamiętajmy, że tylko kreatywność, chęć do działania i wytrwałość gatunku ludzkiego są powodem, że cywilizacja i technika tak się rozwinęły (inaczej nadal mieszkalibyśmy w jaskiniach zmarznięci i głodni).

Człowiek bardzo łatwo się przyzwyczaja do sytuacji, które powiela z dnia na dzień ? wyrabia w sobie nawyki (złe ? alkoholizm, inne nałogi lub dobre ? np. codzienne poranne 15 minut ćwiczeń fizycznych). Postaw na dobre nawyki ? najgorsze są pierwsze 2?3 tygodnie powtarzania (cały organizm buntuje się przed zburzeniem naszej “twierdzy wygodnictwa”), jeśli przetrwa się ten okres, to już połowa sukcesu.

Nigdy się nie poddawaj ? szukaj dobrych porad, wypróbuj każdą wskazówkę i radę, popełniaj jak najwięcej błędów (na nich najlepiej się uczymy) Jeśli będziesz dociekliwy, w pewnym momencie może okazać się, że wpadniesz na pomysł lub okazję, która odmieni twoje życie. Pamiętaj, że okazja ciebie nie znajdzie ? to ty musisz ją znaleźć. Znaleźć, a potem jeszcze wykorzystać.
Wystarczy czasem 1 książka, jedno zdanie, aby odmienić każdy aspekt własnego życia. Możemy sobie początkowo nawet nie zdawać z tego sprawy, że udało nam się odnaleźć pewien sposób, talizman, recepturę, które pozwolą nam przede wszystkim ?być w dobrych stosunkach z samym sobą?. Musimy w tym miejscu pamiętać, że najtrudniejszym zadaniem, aby dokonać zmian we własnym życiu jest przezwyciężenie własnych ?spowalniaczy?: niemożności, lenistwa oraz tchórzostwa. Bariera, która nas trzyma w ?szachu? ? w miejscu, w którym aktualnie jesteśmy, znajduje się w tym, co nosimy między naszymi uszami ? w naszym mózgu.

Pamiętaj ? to, gdzie jesteś teraz i dokąd dążysz (będziesz dążył) zależy tylko od ciebie. Nikt i nic nie jest w stanie cię zatrzymać, chyba, że na to pozwolisz i wyrazisz na to zgodę.
?Gdy człowiek stawia sobie granicę tego co zrobi,
stawia sobie też granicę tego, co może zrobić?.

(Charles Schwab)

http://www.edukacjafinansowa.com.pl/

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy