Wiadomości branżowe

Zwierzęta pomogą w leczeniu cukrzycy

Wytworzenie trzustki u zwierzęcia, a następnie przeszczepienie jej do ludzkiego organizmu – tak może wyglądać w przyszłości leczenie cukrzycy typu 1. Przeszczep organów wiąże się z ryzykiem ich odrzucenia. Dlatego wciąż trwają prace nad wyhodowaniem narządu, który zostanie przez organizm ludzki przyjęty. „To nie jest niemożliwe” – twierdzi prof. Edward

Wytworzenie trzustki u zwierzęcia, a następnie przeszczepienie jej do ludzkiego organizmu ? tak może wyglądać w przyszłości leczenie cukrzycy typu 1.

Przeszczep organów wiąże się z ryzykiem ich odrzucenia. Dlatego wciąż trwają prace nad wyhodowaniem narządu, który zostanie przez organizm ludzki przyjęty. ?To nie jest niemożliwe? ? twierdzi prof. Edward Franek, Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie.

Trwają badania nad wytworzeniem narządu chimerycznego, który będzie zawierał zarówno antygeny zwierzęcia, jak i człowieka. Badania te przeprowadza się na świniach. ?[?] Hoduje się beztrzustkowe świnie, u których w miejsce, gdzie powinna być trzustka, wszczepia się komórki macierzyste konkretnego pacjenta. W trakcie rozwoju przekształcają się w trzustkę? ? mówi prof. Franek. Taki narząd będzie gotowy do przeszczepu.

To przyszłość ? niestety niejasna ze względów etycznych. ?W tej chwili, w naszym kręgu kulturowym, jest to nie do pomyślenia ? uważa Edward Franek. ? Ale nauka idzie naprzód i być może uda się ten problem ominąć?.dostarczył infoWire.pl
Źródło infoWire.pl. Dostarczył
A to już wiesz?  Bezlitosna choroba Alzheimera ? co zrobić, by godnie żyć?

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy